У Вашому браузері вимкнено JavaScript, або браузер не підтримує роботу з JavaScript. Будь ласка, поновіть Ваш браузер для забезпечення безпеки і стабільності роботи.

Економія замість лікування: як і чому держава ризикує життям пацієнтів?

Економія замість лікування: як і чому держава ризикує життям пацієнтів?

21 серпня 2018 року в інформаційному агентстві «Інтерфакс» відбулася прес-конференція, "Економія замість лікування: чому держава ризикує життям пацієнтів?», організована Національним рухом "За Трансплантацію".

Як відомо, пацієнти після трансплантації (дороговартісної операції, яка коштує понад 3 мільйони гривень) пожиттєво мають приймати ліки-імуносупресанти, що підтримують життя пересадженого органу. Важливим в препараті є концентрація їх  в організмі пацієнта, бо навіть незначні коливання їх концентрації можуть призвести до відторгнення пересадженого органу.

Саме тому, пацієнт пожиттєво має приймати один і той самий препарат, який йому підходить найбільше. У європейських протоколах заборонено безконтрольне переведення пацієнтів  з одного препарату на інший, навіть якщо ці препарати схожі та містять одну й ту ж саму діючу речовину.

У рекомендаціях (європротоколах) чітко прописано,  що   зміна препаратів  може  відбуватися лише за ініціативи трансплантолога та під його суворим наглядом. Задля уникнення безконтрольних переключень з препарату на препарат, лікарям рекомендовано призначати імуносупресанти  ВИКЛЮЧНО за торговою  назвою, а не  за діючою речовиною.

Останнім часом українські пацієнти зіштовхнулися з проблемою необґрунтованої заміни їм препаратів імуносупресії, з одних виробників на інші. Так, у 2016 році за кошти держбюджету  було закуплено  одні генеричні аналоги, а у 2017 році  – вже зовсім інші, що призвело до проблеми з терапевтичною ефективністю препаратів у пацієнтів. Було задокументовано численні випадки високої токсичності  і загрози відторгнення органів, тому пацієнти почали масово відмовлятися від закуплених МОЗ ліків за державною програмою.

Зокрема, тільки у Чернівецькій області зареєстровано щонайменше 42 відмови з 54  пацієнтів, у Херсонській - 17 відмов із 32, Дніпропетровській - 158 із 158, в Черкаській 12 з 26, Київській - 35 із 54.

Оскільки такі пацієнти не можуть переривати прийом імуносупресивних препаратів, вони вимушені продавати власне майно, аби отримати якісні і безпечні ліки, або ж просити місцеву владу витрачати ще раз державні кошти, та закуповувати їм препарати з видатків місцевого бюджету.  Виходить, що МОЗ закупив нікому не потрібні препарати, витративши на них кошти, а місцеві бюджети, ще раз мають їх витратити аби купити необхідні ліки. В результаті такої необдуманої політики щодо закупівель, МОЗ України витратив марно біля 40 млн гривень.

 

Дана ситуація два місяці тому викликала занепокоєння провідних українських трансплантологів, які були вимушені звернутися до МОЗ з листом, в якому  заявили про свої побоювання щодо можливих наслідків для пацієнтів  та наголосили, що  будь-яка заміна препарату має ініціюватися виключно лікарем.

Національний рух "За трансплантацію" ще у травні 2018 року звернувся з вимогою до МОЗ втрутитись у ситуацію та дослухатися до пацієнтів та лікарів. На жаль, реакції МОЗ на ситуацію не було.

Лікарі ж наголошують, що крім всього, заміна препаратів вимагає госпіталізації пацієнта та проведення цілої низки вартісних досліджень (близько 15 тис гривень на одну особу) для визначення концентрації препарату в крові. І це знову ж додаткові кошти з бюджету або кишені пацієнта.

 Трансплантологи також висловили свій сумнів у жорсткості критеріїв для підтвердження біоеквівалентності генеричних імуносупресивних препаратів і попросили МОЗ призупинити використання генеричних аналогів  до того часу, доки буде встановлено їх відповідність критеріям біоеквівалентності, представленим в оновленому керівництві  Європейського агентства з лікарських засобів. Проте  звернення лікарів МОЗ проігнорував.

Хоча  сам факт  економії на здоров’ї людей є аморальним, пацієнтська організація «Національний рух «За трансплантацію» спробувала з’ясувати – наскільки значущою була економія державних коштів на закупівлі генеричних препаратів, що під загрозу було поставлене життя  півтори тисячі людей?  Економії не було. А ось марно витрачені кошти - так.

Тому, пацієнтська організація і лікарська спільнота звертаються до МОЗ з проханням – з урахуванням наведеного вище,  переглянути критерії підходу  при закупівлі препаратів для  дуже уразливої групи людей з пересадженими органами, аби ще раз не піддавати їхнє життя невиправданому ризику.

На прес-конференції вони звернулися до МОЗ з вимогою:

ü  Змінити підхід при  «Централізованій закупівлі медикаментів та виробів медичного призначення для хворих у до- та післяопераційний період з трансплантації» за бюджет 2018 року, щоб не повторювати помилки попередніх торгів.

ü  Зібрати нову робочу групу з супроводу закупівлі , в яку ОБОВ’ЯЗКОВО би ввійшли  представники пацієнтської спільноти с пересадженими органами і лікарів.

 

Контактна особа Юрій Андрєєв, голова ГО Національний рух "За трансплантацію" 097 971 16 42