У Вашому браузері вимкнено JavaScript, або браузер не підтримує роботу з JavaScript. Будь ласка, поновіть Ваш браузер для забезпечення безпеки і стабільності роботи.

Таємниці української трансплантології, або те, про що мовчать

Таємниці української трансплантології, або те, про що мовчать

Сьогодні в інформаційному агентстві УНІАН відбулась прес-конференція, присвячена проблемам української трансплантології. Голова ГО «Національний рух «За трансплантацію» заявив, що команда МОЗу мала три роки на розбудову системи трансплантації. «І весь цей час нам лише обіцяли. А поза ефірами залишалась страшна реальність тисяч українців, які потребують пересадки органів», - сказав Юрій Андреєв.

Під час прес-конференції була оприлюднена інформація стосовно витрати коштів по державній бюджетній програмі “Реалізація пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів”.

Юрій Андреєв поінформував присутніх, що і минулого, і цього року з бюджету виділено по 112 мільйонів гривень. Цікавий перший момент – порядок витрати коштів за 2018 рік був визначений ЛИШЕ 18 грудня 2018 року, Постановою №1120. Тут надається перелік обладнання, що закуповується для чотирьох центрів: Інститут Шалімова, Запорізька обласна лікарня, Інститут раку та Охматдит.

«Передбачається, що в інституті Шалімова та Запоріжжі проводитимуть трансплантацію нирки від померлого донора. І для цих цілей МОЗ замовив міжнародним організаціям придбати Аналізатор критичних станів з сенсорним екраном, Касету для аналізатора критичних станів, Портативну ультразвукову діагностичну медичну систему з приладдям, Стаціонарну ультразвукову діагностичну медичну систему експертного класу.

Ніби все добре, купують обладнання для лікарень. АЛЕ! Є лист Інституту Шалімова та лист Запорізької обласної лікарні. Як бачите, і сьогодні, і минулого року, і позаминулого року тут проводились і проводяться трансплантації нирки та печінки. Тільки родинні. І причиною відсутності пересадок від померлої людини є не УЗД апарат, а відсутність донорського органу! Навіть якщо МОЗ закупить для цих закладів ще 30 УЗД апаратів, пересадка органів від померлої людини тут не запрацює! Це буде лише ще один додатковий апарат до тих, що вже є у лікарні», - зазначив голова Національного рух «За трансплантацію».

«Насправді, МОЗ почав не з того. Адже трансплантація – це ціла система. Сама процедура пересадки органу - це те, цим закінчується ця процедура. Систему трансплантації не можна назвати суто третьою ланкою медицини. Адже в будь-якому центрі трансплантації лише завершується процес пересадки органу. А де ж починається трансплантація? У реанімаціях. Саме так. І тут я вам хочу показати диво – Постанова №695, яка підписана ще у 2000 році! Цей документ регламентує, які медичні заклади України можуть займатися діяльністю, що пов’язана із трансплантацією», - додав Юрій Андреєв.

Для присутніх журналістів були оприлюднені відповіді всіх українських лікарень, які мають право проводити забір органів після констатації смерті мозку та розмови із родичами померлої людини. Ми запитали у головних лікарів, чи є у них випадки констатації смерті мозку, чи є в наявності обладнання для констатації смерті мозку. Результати нашого дослідження нас шокували! Візьмемо хоча б Київ та Київську область. Київська лікарня №12. Немає обладнання для констатації смерті мозку! Лікарня у столиці України немає обладнання? Згурівська, Таращанська, Броварська, Обухівська, Поліська,  Богуславська,  Бориспільська, Володарська, Сквирська, Яготинська ЦРЛ,  Білоцерківська лікарня №2 – немає обладнання для констатації смерті мозку.

«І подібні відповіді ми отримали від майже усіх лікарень Київської області. Яким чином в Інституті Шалімова з’явиться донорський орган, якщо жодна лікарня у Київській області не забезпечена обладнанням для констатації смерті мозку? Чи є резон купувати надцятий УЗД апарат в Шалімова, замість того, щоб купити, до прикладу, доплер в Обухівську ЦРЛ?», - сказав Юрій Андреєв.

Така ж ситуація і в обласних лікарнях по всій Україні – відсутнє обладнання.

Після оприлюднення всіх даних, Юрій Андреєв запропонував чіткий план дій, який допоможе запустити трансплантацію в Україні. Усі напрацювання, відповіді лікарень тощо, одразу після прес-конференції були направлені Президенту України Володимиру Зеленському.