У Вашому браузері вимкнено JavaScript, або браузер не підтримує роботу з JavaScript. Будь ласка, поновіть Ваш браузер для забезпечення безпеки і стабільності роботи.

В Міністерстві охорони здоров'я сподіваються, що «черга смерті» зменшиться природнім чином?

В Міністерстві охорони здоров'я сподіваються, що «черга смерті» зменшиться природнім чином?

Відчуття, коли своїм підписом вирішуєш долю людей - померти їм чи дарувати шанс на життя, напевно знали Гітлер або Сталін. Але мова про сучасну Україну і стражденних смертельними недугами людей. Середнього віку, зовсім молоді та діти мають велику жагу до життя і дуже крихку надію. Збільшення фінансування програми лікування за кордоном залежить від одного папірця від Міністерства охорони здоров'я - бюджетного запиту на 336 мільйонів гривень.

У чому вина МОЗ?

У липні цього року, при підготовці змін до державного бюджету на 2017 рік, міністерство охорони здоров'я мало змогу надати всі документи до Кабміну та Верховної Ради України, щоб додатково на програму «Лікування громадян за кордоном» виділити необхідну суму. Після тиску самих родичів, на засіданні комітету з питань охорони здоров'я, заступник міністра ОЗ Роман Ілик озвучив потребу до кінця року - 420 мільйонів гривень. Цю ж саму суму потрібно було озвучити на засіданні бюджетного комітету - як профільного у розподіленні коштів. Натомість, присутній на засіданні заступник міністра ОЗ Олександр Лінчевський (який, до речі, є головою Комісії МОЗ по направленню громадян на лікування за кордон), надав депутатам хибну інформацію. Так, за його словами, лікування за кордоном потребували 93 особи, а сума для їх лікування складає 186 мільйонів гривень. Пан Лінчевський забув, або не знав, що за день до засідання комітету, кількість важкохворих збільшилась до 119 осіб… Надані Лінчевським розрахунки були взяті до уваги та проголосовані у стінах парламенту. А далі… 7 серпня МОЗ розподілив кошти для пацієнтів та виявив, що суми в 186 мільйонів гривень вистачило на 47 осіб… Усім, кому не вистачило фінансування, МОЗ порекомендував чекати осені.

Серед тих, кому не вистачило коштів - маленькі діти. І їх батьки дуже сподівались, що отримають гарантійного листа, і нарешті почнуть підготовку до трансплантації. Та треба чекати…

З приходом осені МОЗ не почав виправляти свою помилку. Уже більше місяця чиновники з міністерства не можуть підготувати та подати до Кабміну бюджетний запит. А тим часом, черга на лікування за кордоном складається із 73 пацієнтів. Ще 40 людей чекають, коли МОЗ поставить їх на облік.

На лікування за кордоном всіх важкохворих потрібно ще щонайменше 336 мільйонів гривень. Це якщо у пацієнтів не буде ускладнень і якщо долар не виросте в ціні. Цього має вистачити на всіх важкохворих пацієнтів з черги, але точно не покриє потребу на 100% до кінця поточного року.

"Чергою смерті" називається список пацієнтів на оплату МОЗ лікування в зарубіжних клініках. Бо не всім судилося дочекатися порятунку від держави. На відміну від можновладців, хвороба "працює" без відпусток і канікул. 6 вересня померла однорічна Настя Градинар, до цього, наприкінці серпня - 10-річний Артур Чемерис. Всього за рік померло 15 людей з цієї державної "черги за життям"...

За словами пана Лінчевського, він не просив 420 мільйонів гривень «бо депутати все одно б не дали ці кошти». Проте такі прорахунки заступника міністра та неготовність «вибивати» кошти зі спецфондів коштують життя маленьких українців.

У той же час, є майже мільярд гривень (965 мільйонів), передбачених бюджетом 2018 року на забезпечення діяльності Президента. А на лікування всіх важкохворих України - 389 мільйонів. І щоб "вибити", навіть, ці кошти, ми змушені самі ходити на комітети та робити за МОЗ їх роботу.

У той же час, є майже мільярд гривень (965 мільйонів), передбачених бюджетом 2018 року на забезпечення діяльності Президента. А на лікування всіх важкохворих України - 389 мільйонів. І щоб "вибити", навіть, ці кошти, ми змушені самі ходити на комітети та робити за МОЗ їх роботу.

Питання тільки, навіщо нам таке неспроможне Міністерство?