У Вашому браузері вимкнено JavaScript, або браузер не підтримує роботу з JavaScript. Будь ласка, поновіть Ваш браузер для забезпечення безпеки і стабільності роботи.

Трансплантація кісткового мозку

Перш ніж говорити про трансплантацію кісткового мозку (ТКМ), варто спочатку пояснити, що ж таке кістковий мозок та гемопоетичні стовбурові клітини.

Кістковий мозок – це м'яка губчата речовина, яка знаходиться всередині кісток (хребці, ребра, грудина, плечовий пояс тощо). КМ виробляє близько 500 мільярдів клітин крові. Цей процес – безперервний. Кістковий мозок містить незрілі клітини, відомі як гемопоетичні або кровоутворюючі стовбурові клітини. Гемопоетичні стовбурові клітини відрізняються від ембріональних стовбурових клітин. З ембріональних стовбурових клітин можуть утворюватися будь-які клітини організму. Гемопоетичні стовбурові клітини діляться і утворюють більше кровоутворюючих стовбурових клітин або один з трьох видів клітин крові:

Трансплантація кісткового мозку

Більшість гемопоетичних стовбурових клітин знаходяться в кістковому мозку, але деякі клітини, які називаються стовбурові клітини периферичної крові (СКПК), знаходяться в кровотоці. Пуповинна кров також містить гемопоетичні стовбурові клітини. Клітини з будь-якого з цих джерел можна використовувати для трансплантації.

Трансплантація кісткового мозку – це процедура по відновленню стовбурових клітин, зруйнований високодозною хіміотерапією/радіотерапією. Справа у тому, що «хімія» здатна вбивати не лише погані – ракові клітини (бласти), а й руйнує здорові клітини. Тому ТКМ заміщає стовбурові клітини, які були зруйновані в наслідок лікування. Це відновлює здатність кісткового мозку виробляти життєво необхідні клітини крові.

Види ТКМ:

ТКМ може допомогти при лейкозі, лейкемії, лімфомі, множинній мієломі, саркомі, апластичній анемії, МДС, природжених імунодефіцитних станах та ін.

Гемопоетичні стовбурові клітини отримують або з кісткового мозку, або з пуповидної крові. Перед введенням біоматеріалу, проводиться обов’язкове кондиціонування – попередня лікарська терапія. День проведення ТКМ позначають, як «день 0». Приживлюються нові клітини протягом близько 20 днів. Але навіть після цього періоду можуть з’являтися ускладнення. Тому дуже важливо провести якісну реабілітацію. Клітини кісткового мозку можуть усунути багато хвороби і в деяких випадках є єдиним шансом на порятунок. Якість життя пацієнта після пересадки залежить від ступеня тяжкості реакції «трансплантат проти господаря» та дотримання рекомендацій лікаря після операції.